Bu kitlenin avantajlarından yararlanmak için pazarlamacıların bu platformlarda olmaları mantıklı. Ancak bir sosyal medya içerik stratejisinin temel nitelikleri nelerdir?

İster kendinizi en üstte tutmak isteyen büyük bir marka, ister daha üst sıralarda yer almak isteyen daha küçük bir şirket olun, içerik stratejinizin birinci sınıf olduğundan emin olmalısınız.

Doğru stratejiyle, sosyal medyaya hükmedebilir ve verimsiz pazarlamada para kaybetmekten kaçınabilirsiniz. Stratejinizin yıldız olup olmadığını nasıl anlarsınız? İşte anlatım işaretleri:

Kitlenizi Biliyorsunuz

Harika bir sosyal medya pazarlama stratejisini vasat olandan ayırabilen ilk faktör, kitlenizi ne kadar iyi tanıdığınızdır. Kitle, herhangi bir pazarlama çabasının anahtarıdır. Kim olduklarını ve sizden ne isteyebileceklerini veya neye ihtiyaç duyacaklarını bilmiyorsanız, ürünlerinizi kimseye satamazsınız.

Kendinize şu soruları sorun:

  • Kitlemle ilgili temel demografik bilgileri biliyor muyum?
  • Satın alma işleminin arkasındaki niyetleri biliyor muyum?
  • Belirli satın alma modellerinin farkında mıyım?
  • Müşteri karmaşasının arkasındaki nedenleri biliyor muyum?
  • Kitlemin bitişik ilgi alanlarını biliyor muyum?
  • Müşteri seyahat haritam var mı?
  • Ayrıntılı müşteri personelim var mı?

Tüm bunlara evet yanıtı verdiyseniz, zaten yolunuzdasın. Eğer yapmadıysanız, Socialbakers gibi birleşik bir pazarlama platformu bu soruları yanıtlamanıza ve sonuçların elde edilmesine yardımcı olacak bir pazarlama kişisi oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Genel olarak, müşterilerinizle ilgili her şeyi bildiğinizden emin olmak için iki temel adım vardır: veri toplama ve analiz etme.

Teoride bu kolay gelebilir, ancak verileri analiz etmeye başladığınızda giderek daha karmaşık hale gelir. En azından kitlenizle ilgili tüm temel bilgileri öğrenmeniz gerekir.

Sosyal medya platformları ve Google Analytics, kitleniz hakkında çok şey öğrenebileceğinizden ve gelişmiş web sitesi analizi, müşterilerinizin satın almadan önce izleyecekleri yolu göstereceğinden bu konuda yardımcı olabilir. Bu, hangi içeriğin daha iyi dönüşüm sağladığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Pazarlama Personanızı Bugün Oluşturun!

Kendini biliyorsun

Aşırı içerik yükü içinde yaşıyoruz ve değerli ve akılda kalıcı bir şey bulmak zor. Sosyal medya içerik pazarlama stratejinizin işe yarayacağından emin olmak istiyorsanız, markanızın kitlenin hatırlayabileceği ve tanımlayabileceği bir şey olması gerekir.

Tanınabilir bir logoya ve marka renklerine sahip olmak gibi marka kimliğinin temel unsurları önemlidir, ancak bir marka sesini mükemmelleştirmek için de çalışmanız gerekir. İçerik pazarlaması, sosyal medya veya başka yerler için en önemli şey budur.

Markanız eğlenceli ve seksi mi yoksa daha fazla düğmeli mi? Memler kitlenizle iletişim kurmanın en iyi yolu mudur?

Tutarlı bir şekilde kullandığınız benzersiz bir ton ve stiliniz varsa, tanınmanız çok daha kolay olacaktır.

Net, Ölçülebilir Hedefleriniz Var

Mükemmel içerik oluşturmak ziyaretçileri markanıza getirmenize yardımcı olurken, bu ziyaretçileri müşterilere dönüştüren içerik stratejisidir. Bir dizi hedefi aklınızda bulundurmadan içerik oluşturmaya başlarsanız, kendinizi başarısızlığa hazır hale getirirsiniz.

Ölçülebilir hedefler olmadan, içerik kampanyanız sadece işle hiçbir ilgisi olmayan yaratıcı bir çabadır. İçerik yaratma çabalarınıza büyümek için iyi olanı değil, doğru olanı yönlendireceksiniz.

Dolayısıyla, kampanya bittiğinde tam olarak ne tür sonuçlar görmek istediğinizi biliyorsanız, sosyal medya içerik stratejiniz muhtemelen başarılı olacaktır. Değilse, hedeflerinizi bulmanız gerekir.

Hedeflerin çoğu, satışları artırmak veya marka bilinirliğini artırmak üzerine odaklanmalıdır. Hangi yoldan gitmek isterseniz isteyin, hedeflerinizi basitçe “satışları artırmak” olarak formüle etmediğinizden, bunun yerine bir kampanyanın başında net satış hedefleri belirlediğinizden emin olun (örn. Önceki kampanyadan% 10 daha fazla potansiyel müşteri açın).

Bu kampanya hedeflerini oluşturmanın ve izlemenin en iyi yolu, genel içerik stratejinizi birden çok sosyal medya platformunda kolayca yönetmenizi sağlayan Socialbakers gibi bir pazarlama platformudur.

Yarışmayı Biliyorsunuz

Sosyal medya içeriği oluştururken ne kadar iyi olursanız olun, rakiplerinizin ne yaptığını araştırmadan bir içerik pazarlama kampanyası başlatamazsınız.

Bu, sosyal medya içerik pazarlama stratejisi hazırlamada çok önemli bir adımdır çünkü başkalarının başarılarından – veya hatalarından – öğrenmenizi sağlar. En büyük rakiplerinizi arayın ve içerik pazarlama stratejileri hakkında fikir veren bir sosyal medya rekabet analizi yapın.

İçerik pazarlama stratejilerinin bazı yönlerini değerlendirmek imkansız olabilir, ancak en azından aldıkları genel yönü anlayabilir ve en yüksek puan alan yazıları görebilirsiniz.

Bununla birlikte, rekabetinizin ne yaptığını bilmeniz gerekir, ancak stratejilerini körü körüne taklit etmez. En iyi bitlerini alın ve uygulamaya başladığınızda daha da iyi hale getirin.

Doğru Araçlar ile Rekabetin Önünde Kalabilirsiniz

Platformları Anlıyorsunuz

Facebook veya Instagram gibi en büyük platformlarda içerik pazarlama kampanyaları yürütmek zahmetsizdir. Bununla birlikte, gerçekten başarılı bir içerik pazarlama stratejisine sahip olmak için, zaman ve kaynaklara yatırım yapmak istediğiniz diğer sosyal medya platformlarını bilerek seçmeniz gerekir.

Öncelikle, kendinize sorun, hedef demografiniz bu sosyal medya platformunu kullanıyor mu? Instagram ağırlıklı olarak 35 yaşın altındaki kişilerle doludur ve Snapchat, genç izleyiciler için başka bir harika seçenektir.

LinkedIn’in izleyicileri daha yaşlı ve daha profesyonel bir şekilde eğilirken, Pinterest kadın kitlelerle gerçekten güçlü. Ve sonra en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biri olan ve öğrenebileceğiniz başarılı stratejiler kullanan birçok markanın bulunduğu TikTok var.

Müşterileriniz hakkında bir anket yapabilir ve hangi sosyal medya platformlarının onlarla en popüler olduğunu öğrenebiliyorsanız, bu en iyi senaryodur.

İş Akışını Anlıyorsunuz

Sosyal medya pazarlaması için içerik oluşturmak yaratıcı bir çabadır. Ama sanki bir başyapıt yaratmak için dört yıl alabilecek yaratıcı bir dahi gibisin.

Sosyal medyadaki içerikle çalışmak, sıkı programlar, sürekli son tarihler ve gelecekte geliştirmek için hatalarınızı analiz etmek anlamına gelir.

Sosyal medyada onu büyütmek, düzenli olarak şaşırtıcı içerik yayınlamak anlamına geldiğinden, harika bir sosyal medya içerik stratejisi planlı bir iş akışı içerir. Bir içerik hattı iş akışı için sihirli bir formül yoktur, ancak herhangi bir plan, son tarihe uyacak şekilde iyi bir şey yapmaya çalışmaktan daha iyidir.

Siz ve ekibiniz tam olarak ne yapmaları gerektiğini ve ne zaman yapmaları gerektiğini biliyorsanız, pazarlama stratejinizde sunacağınızdan emin olabilirsiniz. Sadece kanatlandırmaya çalışıyorsanız, çizim tahtasına geri dönüp bir prosedür oluşturmak en iyisi olabilir.

Jacob Grant, İçerik Başkanı Fildişi Araştırmaları, bir içerik takvimi oluşturmaya başlamanızı önerir. İçeriğe dönüştürebileceğiniz fikirleri tartıştığınız ve gelecek ay oluşturacağınız her yayını planlayabileceğiniz bir ayda bir toplantı yapın.

Ardından, iyi performans gösteren bir gönderi için yapmanız gereken tüm şeylerin bir kontrol listesine ihtiyacınız olacak. Bu, durum denetimi, düzeltme okuma, yayını düzenleme veya içerik iyileştirme için postayı başka bir çalışana aktarmayı ve bir yayının en iyi performans gösterebileceği zamanı planlamayı içerebilir.

Neyse ki, Socialbakers gibi platformlar, kolay ekip onayları, birden fazla platformda zamanlama ve hatta beyninizin sıkıştığı zaman için ilham kaynağı ile bu süreci bir esinti haline getiriyor.

İçeriği Satışlarla Birleştirmeyi Biliyorsunuz

Satış departmanıyla entegrasyon olmadan sosyal medya sayfanızda içerik yayınlamak sizi bir iş değil, bir blogcu yapar. İçerik oluşturmak çoğunlukla yaratıcı bir iş olsa da, bu yaratıcılığı satış sürecinize dahil etmeyi unutmamalısınız.

Sosyal medyadaki içerik pazarlama çabalarınızın satış dönüşüm huninizi nasıl geliştirdiğine dair net bir anlayışınız varsa, içerik pazarlama stratejinizin sağlam olduğunu gösteren başka bir işarettir.

Bunu nasıl yapacağınız hakkında bir fikriniz yoksa ne olur? En kolay adım, yeni ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtan harika içerik parçaları yapmaktır. Bir moda markanız varsa, bu beyinsizdir. Sadece ürünlerinizi en iyi ışıkta gösteren harika fotoğraflar yaratırsınız. Fiziksel bir ürünü olmayan bir şirketiniz varsa, daha zor olabilir, ancak imkansız olmayabilir.

Başka bir iyi fikir içeriğinize CTA’ları dahil etmektir. Web sitenize bağlantı vermek de iyi bir taktiktir. Facebook bunu herhangi bir yayında yapmanıza izin verirken, Instagram size biyografide sadece bir bağlantı verir, bu yüzden akıllıca kullanmalısınız.

Doğrudan satışa yol açmayabilecek, ancak satış hunisinde aşağıya rehberlik etmeye yardımcı olabilecek bir taktik, özellikle satışa yakın potansiyel müşteriler için içerik oluşturuyor. Daha fazla trafik elde etmek için oluşturulan içeriğin aksine, bu içerik ürünlerinizi nasıl daha iyi kullanacağınızı açıklar. Olası satışların müşteri olmasını istediği de bu olabilir.

İçerik Dağıtım Kanallarını Biliyorsunuz

İçeriğiniz ne kadar harika olursa olsun, onu tanıtmak için çaba göstermezseniz fark edilmeyeceğini söylemek güvenlidir. Elbette, parçanızın viral hale gelme şansı vardır, ancak bir şeyin viral hale getirilmesi kolay bir iş değildir. Sosyal medya hesabınızın yavaş ama emin adımlarla büyümesi daha güvenilir bir fikirdir.

Hedef kitlenizi muhteşem içeriğinize nasıl göstereceğinizi tam olarak biliyor musunuz? Harika, yani sosyal medya içerik stratejiniz için bir vizyonunuz var.

Eğer yapmazsanız, temel bilgilerle başlayın. Kullanıcıları içeriğinize maruz bırakmanın en temel yolu, reklamlar için ödeme yapmaktır. Potansiyel satışların aksine size trafik getirmeye odaklanan ücretli bir reklam kampanyası yayınlayın. En iyi parçalarınızı ücretli promosyona koyduğunuzdan emin olun, böylece fiyat için elde ettiğiniz avantajları en üst düzeye çıkarırsınız.

İçeriği diğer içerik oluşturucularla birlikte tanıtmak da iyi bir fikirdir. İçeriğinizin önceden kurulmuş bir sosyal medya hesabında yayınlanması, takipçilerinizde büyük bir artış sağlayabilir.

Bu iki strateji harika, ama hiçbir şey sosyal medyada ağızdan ağıza geçemez. Kullanıcı tarafından oluşturulan bir içerik kampanyası hazırlayın ve iyi bir kampanyadan sonra sosyal medya sayfanız çok iyi yayılabilir.

İyileştirme Planın Bir Parçasıdır

Herhangi bir stratejideki en önemli şey, işe yaramadığını gördüğünüzde değiştirebilmektir.

Stratejinizi uygulamaya başladığınızda, her bir performansı ölçüp analiz etmeniz önemlidir. Bir sosyal medya içerik stratejisi oluşturmak için ne kadar çok çalıştığınıza rağmen, amaçlandığı gibi çalışmıyorsa, gerektiği gibi ayarlamaya istekli olmalısınız.

Bu nokta listemizdeki diğerlerinden biraz daha karmaşık ve önemlidir. İşaretleyebileceğiniz ve stratejinizin yıldız olduğundan emin olabileceğiniz bir onay kutusu değildir.

İyileştirmeyi planınızın bir parçası haline getirmek, sürekli özveri ve sizin için sürekli çalışma gerektirir. Ayrıca hatalarınızı kabul etmenizi ve mükemmel olduğunu düşündüğünüz planı geliştirmenizi gerektirir.

Ancak tüm bu sıkı çalışmaların bir yararı var. Analitik ve iyileştirme konusunda uzmanlaşmadan, herhangi bir sosyal medya pazarlama stratejisi en iyi ihtimalle vasattır.

Götürmek

İçerik oluşturma, sosyal medyada başarılı olmanız için gereken tek şey olmaktan çok uzaktır. Sosyal medya içerik stratejisinin ne olduğunu anlamak, güçlü yönlerinizden büyük fayda sağlayan bir strateji oluşturmak ve düşük performans gördüğünüzde bunu geliştirmek gerçekten başarılı olmanın ayrılmaz bir parçasıdır.

Sosyal medya içerik stratejinizin, sosyal medya profillerinizin rekabete yetişmesini veya rekabeti aşmasını sağlamak için gereken her şeye sahip olduğundan emin olmak için bu kontrol listesini izleyin.

Listedeki en büyük ipucunu unutmayın ve kampanyanızın performansını inceleyin ve daima mükemmellik için çaba gösterin. Bu, geri kalan ipuçlarından çok daha fazlasını başarabilmenizi sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.