Çok yönlü platformlara akan sosyal medya, hem milenyumlar hem de Gen-Z topluluklarıyla etkileşim için köklerin bir parçasını oluşturur.

Bu on yılın yaklaşması ve bir sonraki başlangıcı ile ufukta faaliyet gösteren işletmeler için önemli sosyal medya trendlerini yansıtmak ve anlamak önemlidir.

Şimdiye kadar hepimiz biliyoruz ki sosyal medya hedef kitlemizle kalıcı ilişkiler kurmanın ve bu ilişkilerde kalıcı ilişkiler kurmanın etkili bir yoludur. Ancak şimdi, büyümeyi ve katılımı sürdürmek için önceki başarıyı gelecekteki stratejilere yeniden tanımlama zamanı.

2020’de sosyal medyada nelerin trend olduğunu öğrenmek ve parçası olmak istediğiniz gelişen manzarayı daha iyi anlamak için okumaya devam edin.

2020’de Yükselen Sosyal Medya Trendleri

Sosyal medya dinamik ve oldukça etkileşimli bir ortamdır. Mevcut fırsatların kitlenizle etkileşimi artırın medyanın kendisi geliştikçe büyümeye devam edecektir.

Bununla birlikte, 2020, küçük de olsa kampanyalarınızda kalıcı bir etki yaratabilecek önceki trendlere geçişler görmeye başlıyor.

Pazarlamacılar yeni sosyal medya projelerini ve kampanyalarını yönetirken, başarıya devam etmek için yükselen sosyal medya trendlerini çabalarına entegre etmek önemlidir.

Bu yıl sosyal medya stratejilerinizi formüle ederken ve yenilediğinizde farkında olmanız gereken beş eğilim:

1. Sosyal Satış = Kişiselleştirme

Kişiselleştirme yıllardır pazarlama alanında olan ama sosyal medya ortamı açısından büyüme fırsatları göstermeye devam eden bir trend.

Markanızı sosyal olarak satarken, içeriğinizi alakalı hedef segment.

Bu, sosyal medya reklamlarında açıkça görülmektedir. Facebook gibi platformlar, reklam kampanyaları için gelişmiş hedefleme ve özelleştirme özellikleri sunar.

Müşterileriniz için doğru yolu kişiselleştirmeye nasıl odaklanabilirsiniz? Araştırmanı yap. En iyi pazarlama taktiklerini okuyarak işe başlayabilir ve daha sonra hedef segmentinize uygulayabilirsiniz.

Sosyal ticaretin yükseliş trendi arttıkça, kitleniz onlar için özel olarak üretilen medyayı tüketmekle büyür. Oluşturuyor müşteri deneyiminin bir parçası sahip olmayı dört gözle bekliyorlar.

Kişiselleştirme yoluyla sosyal platformlarda markanıza görünürlüğünü artırarak, onlara değer verdiğiniz sürtünmesiz bir deneyim yaşatırsınız.

2. Instagram Beğenileri Gizler

Instagram, en popüler sosyal medya platformlarından biridir. İster daha fazla takipçi almak isteyin, ister işletmeniz için benzersiz bir marka profili oluşturun, bu göz ardı edemeyeceğiniz bir ortamdır.

Beğeniler eyleminin, özellikle Instagram’daki etkileşimin etkinliğini ölçen markalar için bir gönderiyle etkileşim için büyük bir göstergeye sahip olduğu bir sır değil.

Bununla birlikte, Instagram beğenileri daha az belirgin bir özellik haline getirdi. Kullanıcılar artık diğer Instagram yayınlarındaki beğenileri görüntüleyemeyecek, yalnızca kendilerine ait olacaklar.

Bunun nedeni? Özellikle çevrimiçi ortamlarla ilgili olarak artan zihinsel sağlık bilinci ile ilgilidir.

Instagram, popülerliğin ve onaylamanın bir ölçüsü olmaktan hoşlananlarla ilişkili damgalamadan ayrılmak istiyor. Sahte beğeniler, kitleleriyle daha geniş bir erişime sahip olduklarını düşünebilecek markalar için yanıltıcı bir resim de çizebilir.

Bunun nasıl olacağını merak ediyor olabilirsiniz sosyal medya pazarlama planlarınızı etkileyin. Başlangıç ​​olarak, siz ve diğer marka etkileyicileri ve pazarlamacılar, Instagram’daki sosyal yardımınızı ve başarınızı ölçmek için yeni yollar bulmanız gerekecek. Beğeniler kaldırılırsa, kitle katılımını hangi temelde değerlendirirsiniz?

Örneğin, platformdaki YG’nizi izlemek için Instagram Ads’e yatırım yapmayı alternatif bir önlem olarak düşünebilirsiniz. Ancak, bu sosyal medya pazarlama bütçenize bağlı olacaktır.

Instagram bu hareketi yaparken, diğer popüler sosyal medya kanalları da bunu tercih edebilir. Bu özelliğe uyum sağlamak için, bu platformlardaki etkileşimlerinizi geliştirmenin ve dönüştürmenin yeni yollarını düşünmek iyi bir fikirdir.

Profesyonel ipucu: Değişiklikler ne olursa olsun, hikaye anlatımının önemini asla unutmayın. Markanızı insancıllaştırırsanız kitlenizle bağlantılı ve olumlu bir ilişki kurabilirsiniz. Beğeniler farklı şekillerde yayınlanmaya devam edecek!

3. Gelişen Performans Metrikleri

Sosyal medya oyunu geliştikçe ve değiştikçe, performans metriklerinizin de bunu yapması önemlidir.

Örneğin, Instagram’ın beğenileri gizleme senaryosunda görüldüğü gibi, sosyal medya açıkça daha geniş bir makyaj metrikleri alanına doğru ilerliyor.

Bu, tüm sosyal medya pazarlamacılarının ve etkileyicilerinin metriklerini yeniden düşünmeleri ve daha eyleme geçirilebilir olanlara odaklanmalarının bir işaretidir. Miktarı değil, katılım kalitesini yansıtmak için başka hangi metrikler kullanılabilir?

Kaynak: Oberlo

Kitle demografisi gibi faktörlere odaklanmak, daha odaklı katılım bilgileri toplamak ve potansiyel müşterileri daha iyi hedeflemek için verileri anlamak bu trendin bir sonucu olmalıdır.

Stratejinizde de kullandığınız sosyal medya platformlarını yeniden değerlendirmek iyi bir fikir olabilir. Örneğin, gelgiti çevirmek ve video içeriğine daha fazla odaklanmak istiyorsanız, YouTube, Instagram ve Snapchat gibi platformlara daha fazla ağırlık verebilir veya son olarak bir TikTok kanalı başlatabilirsiniz.

Gibi metrikler olası satış yaratma sosyal medya kampanyalarınızın YG’sini daha doğru bir şekilde yansıtabilir. Bu eğilim tüm pazarlamacılar için bir geri dönüş olacaktır.

Mesaj açıktır: gösterişli metriklerle, eyleme geçirilebilir sonuçlarla.

4. Video: Hala İçeriğin Geleceği

Video içeriği uzun zamandır tüm sosyal medya platformlarında yükselişte.

İster kısa TikToks veya Instagram Hikayeleri, ister IGTV, Facebook Live veya YouTube gibi daha fazla uzun biçimli içerik düşünün, video içeriği kitleyi büyülerek kazanır ve onları tutuyorlar.

Aslında, Cisco tarafından 2022 yılına kadar yapılan bir araştırmaya göre, Tüm içeriğin% 82’si çevrimiçi video olacak.

TikTok ayrıca Gen-Z kitlesini hedefleyen markalar için büyük bir fırsata sahiptir. Platformdaki 1,5 milyardan fazla kullanıcıyla, mizah kullanarak ve sizi daha akraba hale getirecek stratejileri yeniden tanımlayarak genç bir kalabalıkla etkileşim kurmak için harika bir alan.

Bu arada Socialbakers verileri, Facebook’un video yayınlarını ve yayın içi videolarını kullanan pazarlamacılar için hala büyük bir maliyet-etkileşim oranı olduğunu gösteriyor.

Henüz video oluşturmuyorsanız, bant aralığına atlayıp içerik stratejinizin ayrılmaz bir parçası olma zamanı.

Unutmayın: kişiselleştirme çok yol kat ediyor. Oraya koyduğunuz içeriğin, hedeflediğiniz kitleyle ilişkilendirilebilir ve ilgi çekici olduğundan emin olun. İçeriğinizi kişiselleştirmek bu eğilim için çıtayı yükseltecek ve sosyal medya trafiğini önemli ölçüde artıracaktır.

TikTok’a Katılmadan Önce Pazarlamacıların Bilmesi Gereken 5 Şey

5. Niş Platformlar Büyüyecek

Hepimizin farkında olduğumuz sosyal medya kralları Facebook ve Instagram. Ancak LinkedIn, Snapchat gibi diğerleri ve hatta TikTok gibi daha yeni platformlar göz ardı edilmemelidir.

LinkedIn, kalıcı iş bağlantıları oluşturmak isteyen B2B pazarlamacılar arasında popüler bir niş platformudur. TikTok ve Snapchat, çok daha genç bir kalabalığa katılmayı hedefleyen pazarlamacılar için katılım platformları geliştiriyor. Doğru yapılırsa, uzun bir yol kat edebilir.

Bu platformlar kendi içinde sıcak bir eğilimi yansıtıyor. İnsanlar daha kamusal ve geleneksel alanlardan belirli topluluklara sahip platformlara göç ediyorlar ve onlara odaklanmışlar.

Markaların, kitleleriyle yeni bağlantılar oluşturmak ve mevcut olanlarını güçlendirmek için bu nişleri keşfetmeleri önemlidir. Bu konuda marka toplulukları oluşturmak önemlidir.

Doğru sosyal medya pazarlama platformunu kullanmak, kitleniz ve marka bilinci oluşturma hedeflerinizle büyük bir fark yaratabilir.

Götürmek

Gelişen sosyal medya ortamı ve zamanın geçişi ne olursa olsun, her yerde geçerli olacak bir eğilim, sosyal medyanın, güven oluşturmak ve müşterilerinizle yakın bir ilişki kurmak için bir yer olarak kullanılmasıdır.

Bu güveni, basit bir şey olsa bile, çeşitli şekillerde kazanabilirsiniz. URL’nizi markalama özgünlüğü sergilemek.

Markalar, sosyal medyanın değerlerini iletmek ve kitleleriyle iki yönlü bir diyalog kurmak için altın bir fırsat sunduğunu asla unutmamalıdır. Bu, her iki taraf için bir kazan-kazan fırsatı sağlayabilir.

Ortaya çıkan eğilimleri gözlemleyerek, eğrinin önünde kalarak ve izleyicilerinizin deneyimini göz önünde bulundurarak, anlamlı ilişkiler oluşturmaya ve başarınızla daha derin bir sosyal etkileşim elde etmeye devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.